Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč kotě s PP?

neboli s průkazem původu

Průkaz původu=rodokmen

Mnoho zájemců o koťátka říká: „Proč platit za kočku s PP, když chceme jen domácího mazlíčka“. Tato stránka by Vám měla pomoci jak to je s  koupí „čistokrevné“ kočky bez PP. Ráda bych chtěla touto cestou pomoci všem, kteří se rozhodli koupit si koťátko, a nevědí, jaké problémy mohou nastat.


Chci koťáko na mazlíka

 Nechci kotě s PP, protože nechci s kočičkou chodit na výstavy  Toto je základní omyl všech nezkušených začátečníků – s kočičkou s PP NEMUSÍTE chodit na výstavy!

Co se může stát, koupíte-li kočičku od chovatele bez PP?

Chovatelé ušlechtilých koček musí odchovávat všechna koťata s PP. PP je jako rodný list, koťata, která chce majitel prodat na mazlíka, také dostanou PP, ve kterém může být přetisk NEVHODNÉ K CHOVU. (Tato koťátka nejsou nijak nemocná, pouze mohou mít např. chyby v barvě nebo kresbě a tudíž se nehodí pro další chov, což nemění nic na tom, že se mohou stát dobrým kočičím kamarádem, někteří chovatelé se snaží i omezovat počet chovatelů a i perfektní kotě prodávají na mazlíka. Obvykle jsou koťata na mazlíka levnější). Jedině průkaz původu – rodokmen Vám zaručí, že si kupujete kočku daného plemene a barvy a ne křížence či potomka rodičů, kteří plemeno připomínají jen vzdáleně. Z rodokmenu se lze též dovědět, zda kotě pochází z příbuzenské plemenitby či nikoliv. U kočky bez PP nevíte, zda její rodiče nebyli blízcí příbuzní, či dokonce sourozenci.

Chovatelé prodávají své odchovy s kupní smlouvou, která upřesňuje podmínky prodeje. Slušní chovatelé nabízejí doživotní chovatelský servis (můžete se u nich informovat ohledně výstav, chovu, zdraví koček atd.), měli by vám s kotětem dát i výbavičku se stelivem, granulemi, konzervami, nebo jinou stravu na které je kotě zvyklé  a to alespoň na prvních 7 dní.
Chovatelé také musí dodržovat chovatelský řád, který mimo jiné ukládá, že kočka může mít nejvýš 3 vrhy za dva roky. U kotěte bez PP nevíte, jestli matka kotěte není vyčerpaná častými porody a nerodí  slabá koťata.
Pokud organizovaný chovatel porušuje chovatelský řád, můžete se obrátit se stížností na SCHK.

Cena kotěte a co je v ní zahrnuto

Ceny různých plemen se liší i u jednotlivých chovatelů. Informujte se na cenu u několika chovatelů a jděte je navštívit.  Za výstavy, chovná zvířata, kvalitní krmivo, očkování a testování koček a živení koťat velmi kvalitním krmivem dávají nemalé částky peněz, které se jim nikdy nemohou vrátit. Proto jsou smutní, když si člověk z nevědomosti přinese domů 6ti týdenní neodčervené a neočkované „čistokrevné“ kotě bez PP, které stálo o 1000Kč méně, než to jejich z proočkovaného a testovaného chovu a krmeného nejkvalitnější stravou. Za neodčervené a neočkované kotě zaplatí pak neinformovaný kupec zpravidla několik tisíc na veterině – v lepším případě. Bohužel není výjimkou, že takové koťátko uhyne, například na kočičí mor, FIP, či jinou smrtelnou chorobu.

Kočičky z útulků

Pokud jsme Vás ani tímto nepřesvědčily a je Vám opravdu jedno, jak bude Vaše „čistokrevná“ kočka vypadat, nebo pokud nemáte peníze na pořízení čistokrevné kočky s PP na mazlíka, pak není nic jednoduššího, než kontaktovat nějaký útulek. Čičinka bude zdravá a očkovaná a náklady na ni budou rozhodně nižší než na kočku bez PP. Pokud trváte na malém koťátku, je možno se s útulkem dohodnout na odchovu koťátka, které někdo vyhodil nebo přišlo o matku. Nebudete tak podporovat neseriózní chovatele a navíc tím opuštěné kočce moc pomůžete.


Jaké plemeno je pro nás vhodné?

Než si koupíte kotě, pečlivě prostudujte standard plemene a povahové vlastnosti. Jsou různá plemena od vyloženě klidných perských koček až po  aktivní plemena orientální. Neznamená to však, že všechny kočky jednoho plemene mají stejné vlastnosti, kočky jsou individualistky. Rovněž byste měli vědět  jakou péči dané plemeno vyžaduje - česání a úprava srsti, nároky na prostor pro pohyb, či snášenlivost s dětmi a podobně.  Doporučuji kupte si knížku o plemenech Velká encyklopedie koček-je sice drahá, ale pomůže Vám se zorientovat v rozdílech mezi jednotlivými plemeny. U psů rozdíly bere každý jako samozřejmost, u koček  to ještě není tak známé, důvod je, že výcvik u kočky nic nezmůže a rovněž plemenitba začala u koček o pár století později. Současné trendy jdou výrazně ve prospěch kočky, kočičku může mít i člověk, který nemá na výcvik a venčení čas, nebo důslednost, kterou psi potřebují pro dobrý psychický vývoj. Nedůslednost kočky nepovažují za charakterovou vadu .   Pokud ovšem budete doma málo, nebo nepravidelně - pořiďte si kočky dvě, jinak kočka z nedostatku sociálních kontaktů a nudy bude frustrovaná. Kočka, pokud není kotě, vydrží doma i vaší několikadenní nepřítomnost. Samozřejmě musí mít po bytě granule, několik misek s vodou (lepší je fontánka s filtrem) a alespoň dvě toalety - pak můžete  až na tři dny odjet.  A nesmí být zavřená v jedné malé místnosti a okna musí být zabezpečena.

Jak najít vhodného chovatele?

Prostudujte české i zahraniční webové stránky a investujte svůj čas do návštěvy kočičí výstavy.  Na výstavě získáte kontakt na chovatele Vámi vybraného plemene, ideální je zakoupit si katalog výstavy, kde jsou kontakty  vystavovatelů.  Koček je na výběr dostatek - (já když jsem chtěla určité plemeno a zbarvení-sháněla jsem ho více než rok intenzivním brouzdáním po internetu). Všímejte si, jak vypadají zvířata, která vyhrávají výstavy, od jakých jsou chovatelů. Informujte se v jaké organizaci chovatelů je chovatel registrován. Většina českých chovatelů je členy Sdružení chovatelů koček při Českém svazu chovatelů, který je členem mezinárodní organizace chovatelů koček FIFe. Tito chovatelé jsou povinni dodržovat chovatelský řád FIFe a chovatelský řád SCHK, který může být v některých bodech přísnější, než chovatelský řád FIFe. Kromě FIFe existují i nezávislé organizace chovatelů koček, zde doporučujeme prostudovat si jejich chovatelské řády, které se od řádu SCHK mohou v některých bodech lišit.

Chovatelé musí  prodávat své odchovy s kupní smlouvou, která upřesňuje podmínky prodeje. Slušní chovatelé nabízejí doživotní chovatelský servis (můžete se u nich informovat ohledně výstav, chovu, zdraví koček atd.) Koťata musí mít vždy vystaven průkaz původu- je možno smlouvou upravit, že bude dodán po uhrazení splátek (pokud kočičku kupujete ne splátky, nebo po kastraci). Dále kočka musí mít očkovací průkaz. Chovatelé také musí dodržovat chovatelský řád, který mimo jiné ukládá, že kočka může mít nejvýš 3 vrhy za dva roky.
Pokud organizovaný chovatel porušuje řád SCHK, můžete se obrátit se stížností přímo na svaz. Kočka dostane chovnost po posouzení vyškolených posuzovatelů. I když se kočička narodí s PP- vždy může mít koťátka až po vystavení chovnosti od posuzovatele a to každé dva roky, nebo po absolvování tří posouzení dostane trvalou chovnost do 9 let věku. Chovnost se obvykle získá na výstavě koček.

Vždy chtějte vidět prostředí ve kterém kotě žije. Pokud je v chov. stanici i kocour, je možné, že to u chovatele nebude vonět jako u Vás doma-to rozhodně nevadí. Pokud je ale u chovatele více než 20 zvířat, eventuálně vidíte klecový odchov , který je v ČR u chovatelů koček zakázaný , nebo majitel Vás ke kočkám nepustí, koťata přinese odněkud  např. do předsíně, před barák, nebo jsou v miskách staré zbytky potravy , nebo vidíte nevyčištěné toalety- jděte jinam. Radši oželte zálohu, než si domu přinést nemocné, nebo nesocializované kotě, které bude třeba celý život vůči lidem bojácné.  Matka kotěte z vás třeba nebude nadšená, ale koťata pokud jsou vyspalá a najedená by  vás po chvíli  měla zvědavě prozkoumávat a neměla by se lidí bát.

NIKDY SI NEBERTE KOTĚ MLADŠÍ 13 TÝDNŮ

Etika majitele

I nový majitel má po koupi kotěte k jeho chovateli jisté povinnosti. Musí se o kotě zodpovědně starat, poskytovat mu kvalitní veterinární péči a stravu a dodržovat kupní smlouvu. Je nanejvýš vhodné informovat chovatele, onemocní-li kočka nějakou vážnou nemocí. Též je správné upozornit chovatele, pokud majitel hodlá zvíře prodat.


Cena kotěte a co je v ní zahrnuto

očkování-ve 13. týdnu už by měla být koťata proočkována a další očkování (nepovinné) by Vás mělo čekat až za rok. Je možné, že očkovací kalendář může být u koťat posunut a očkování bude ještě nedokončené. (někteří chovatelé doporučují očkovat poslední dávku až po týdnu v nové domácnosti, nebo zvolí jiný očkovací kalendář např. z důvodu, že kočičce dají více očkování než je povinné). Každopádně ve smlouvě o koupi kotěte musí být napsáno na co je kotě už očkované a zda je ještě jedna dávka očkování čeká.

odčervení-kotěte by mělo být ve dvanáctém týdnu už 2x -3x odčerveno. Pokud budete kotě chovat v bytě další odčervení doporučuji až za rok. Odčervovací tablety obsahují nervový plyn, který vnitřní parazity zabije a kočka je částečně stráví i s jedem, zatěžuje to játra a u bytové kočky je to zbytečné. Někteří chovatelé dávají radši vyšetřit stolici a pokud je v pořádku neodčervují dospělou kočku  vůbec.

Čipování-není povinné, obvykle si kotě dává čipovat až nový majitel, pokud je kotě čipováno je to pochopitelně součástí smlouvy.

Povinnost nového majitele kotě kastrovat-pokud je to ve smlouvě zahrnuto, je povinností majitele tak učinit. Některé veter. kliniky kastrují od 4. měsíce- to ovšem je řešení v případě, že zvíře může být nechtěně nakryto (nebo kocourek  nakrýt). Osobně si myslím, že u tak malého kotěte to časem může způsobit urologické potíže (hlavně kocourkům) a obecně kočička i kocourek rostou až do 1,5 roku (podle plemene) a  ke správnému vývoji potřebují i hormony z pohlavních orgánů. Já bych takhle malé kotě rozhodně kastrovat nedala, u kočky bych počkala na první mrouskání a u kocourka až projeví první známku pohlavní zralosti. U Cornishů je to okolo 8 měsíce. U větších plemen o něco později. 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood Straits Readings Explained

(Aionitioxy, 9. 10. 2018 4:05)

Pression arterielle est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-lyon/