Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cornish rex

na internetu o plemeni naleznete množství informací. Dovolte mi vyvrátit jednu mylnou - pokud máte alergii na kočky, tak ani toto plemeno pro Vás není vhodné. Ovšem pokud máte jiný druh alergie a obáváte se, že chov kočky by Vaši alergii, astma, ekzém a podobné problémy zhoršil, ale přesto si přejete kočičku,  je toto plemeno pro Vás vhodné. Velmi málo líná, po bytě nebudete mít  chlupy a tudíž se nebude zhoršovat prostředí ve kterém se dobře daří dalším alergenům.  Cornish rex je menší plemeno a není příliš aktivní (ovšem měla jsem jeden vrh koťat, jehož aktivita se blížila tlupě opiček). Doporučuji ho i do menších bytů. Moje kočička líná viditelně pouze ve stresu, např. u veterináře.  Cornish má rád společnost a není agresivní a "obvykle se nenaštve" ani po dětských náletech.  Návštěvy Cornish rex chvíli pozoruje a pak jim jde naznačit, že doma jsem tu on.

Pokud máte alergii a toužíte vy, nebo jiný člen vaší rodiny po kočičce přijďte si vyzkoušet alespoň půlhodinový pobyt s naší kočičkou - uvidíte zda by to šlo. Sama jsem to udělala a navštívila jsem několik chovatelů u nich doma i s celou mojí rodinou. Chovatelé věděli, že si jdu vyzkoušet potencionální reakci na kočku, zejména u syna, který je astmatik. Žádný odpovědný chovatel Vás neodmítne, ba naopak bude mít radost z návštěvy se kterou se bude moct bavit o kočkách. My chovatelé to zbožňujeme.

 

Ještě poznámka k alergiím: jsou  různé druhy alergenů u koček-kůže, sliny, srst a exkrementy. Největším alergenem u koček je bílkovina, která se nalézá ve slinách koček. Na srst se tento alergen přenáší při očistě, kočka se pořád čistí jazykem a po srsti roznáší sliny a tím i alergizující bílkovinu. Pokud máte alergii na srst, je Cornish, nebo Sphynx pro Vás vhodné plemeno. Ovšem při alergii na sliny a kůži (kůže se loupe každému zvířeti i člověku ve formě neviditelných šupinek) pouvažujte o jiném zvířátku. Problém u lékaře je, že skoro každý alergolog šmahem zakáže každé zvíře (u kočky tvrdí, že je největším zdrojem alergenů).

 

Několik měsíců po pořízení kočky - rok 2008 jsem začala kýchat, škrábalo mě v krku a nejhorší bylo svědění až pálení v očích a nose. Projevovalo se to asi dvakrát týdně. Postupně se to zhoršovalo a po narození koťat v roce 2009, kdy jsme doma měli 4 kočky, to dosáhlo vrcholu. Ale asi po 10  měsících to samo postupně přestalo a nyní už skoro žádné problémy nemám. Testovat jsem se nedala.

 A teď změna - alergie se mi znova rozjela na jaře 2011 na plné obrátky, skončila jsem na Xyzalu, který výborně zabírá, zkouším vakcinaci  - od září, ale zatím bez efektu, omezila jsem kvůli tomu chov - tj. neplánuji teď vrh, žiji se 2 kočkami.

Po roce vakcinace (skončila jsem v roce 2013)  se alergie výrazně zlepšila a to jsem  měla ještě další dva vrhy, v jednu chvíli jsem měla ve svém malém bytě 5 koček.  V roce 2015 žiji s dvěma kočkami, už rok přes rok na vakcíny nechodím a alergie je v klidu.

Pokud máte pochybnosti  - před pořízením kočky se objednejte na alergologii - i když Vám to možná nezaplatí pojišťovna - není to tak drahé, ale nenechte se odbýt testy, kde Vám píchnou alergen na kůži, požadujte test z odběru krve. Ten na kůži byl u mě  negativní - a ten z krve prokázal silnou alergii na kočky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář