Jdi na obsah Jdi na menu
 


Před pořízením kočky si zodpovězte následující otázky:

1. souhlasí s pořízením kočičky i ostatní členové domácnosti?

Pokud ne a nemají alergii na kočky, tak se na ně vykašlete a kočku si pořiďte, pokud to nejsou psychopati, měli by se s tím duševně vyrovnat (a s psychopatem přece nežijete !).

2. nehodláte se v nejbližší době stěhovat, nebo rekonstruovat byt?

Pokud ano, odložte pořízení kočky, ony takové změny prostě nesnáší.

A teď vážně:

Kočka žije přibližně 16 let (ale znám kočku co žila 19 let, není to výjimečné), opravdu chcete někoho připoutat k sobě na tak dlouhou dobu?

Peníze:

Pořízení kočky stojí podle plemene 3.500-25.000,-Kč. Jestliže se bavíme o běžně dostupných plemenech v ČR.  Za tuto cenu získáte kočku s rodokmenem, očkovanou a zdravou. Pokud vám někdo bude nabízet kočku levněji, je to podezřelé, protože náklady na očkování, stravu atp. nemohou dosahovat nižších částek.

Výbavička:

Misky cca 20-450,-Kč za kus (klidně ale použijte starý otlučený talíř, kočce to bude jedno, tu zajímá pouze obsah). Doporučuji 4 misky, dvě velké na vodu na různých místech v bytě,  jednu na  granule, jednu na maso.

Záchůdek osvědčil  se mi krytý, stojí 400-500,-Kč. Dáte-li přednost levnější (100-150,-Kč) otevřené toaletě, budete mít kolem rozházené stelivo. Kočky si rády zahrabou a rozhází stelivo kolem. Moje kočka je opravdová dáma a toaletu odmítá použít dvakrát, dokud neodstraním to, co v ní vytvořila. Tak mám toalety dvě.

Ke krytému záchodku bych dala jedno doporučení a to odstranění dvířek. Kočička po jejich odstranění jde na toaletu tak nějak hned, předtím do dvířek několikrát narážela hlavou a několikrát odběhla. Taky si tam teď chodí hrabat pro radost, což dřív nedělala.

Lopatka na stelivo stojí asi 20,-Kč, mnohdy jí dostanete zdarma ke stelivu.

Přenosku doporučuji, pořiďte si pevnou přenosku, je důležitá pro cestování autem nebo ke zvěrolékaři, pro kočku mnohem pohodlnější než měkké látkové přenosky. Doporučuji trochu větší, na kotě  bude naddimenzovaná , ale kočka vyroste a pokud s ní pojedete třeba dvě hodiny autem, měla by  mít možnost se cestou protáhnout a postavit. Cena je okolo 1.000,-Kč.

Pelíšek není potřeba, kočka stejně bude spát někde na gauči, nejraději spí na opěrkách gauče, nebo někde u topení, pokud teda nespí u mně přitisknutá k mé hlavě, noze, krku.... My máme krásný pelíšek za 500,-Kč, který využijeme jen na výstavách.

Nůžky na drápky stojí asi 60,-Kč,  máte-li kočku v bytě, tak jí stříhání drápků  nevadí, ale pokud kočka nedrápe nábytek, je to zbytečné. Někdy je dobré jí ostříhat drápky před koupelí, nebo návštěvou zvěrolékaře, obojí kočku silně stresuje a pak může v panice a pokusu o útěk drápnout.  Kočka ostříháním drápků netrpí, stejně jí dorostou jako nám nehty, to že kočka drápe po nábytku je pudové jednání - tím zanechává pro člověka nepostřehnutelné pachové stopy, pudově je zanechávat musí a ostříhané drápky jí v tom nebrání. Neplést s vytrháváním drápků, to je v ČR zakázané.

Potřeby na úpravu srsti - hřebeny, kartáče a podobné nepotřebujete, např. na jemnou srst Cornish rexe se nic nesmí používat. Cornishe stačí hladit. Kartáčování je  nutné u Peršanky-u ostatních pleme se jedná spíše o kosmetickou záležitost. 

Vodítko- pro kočku se používá tzv. postrojek, stojí asi 200,-Kč. Ale celkem k ničemu mi není, kočka ven nechce.

Hračky a škrabadla, ty jsou důležité, jinak se kočka v bytě bude nudit a bude Vám postupně likvidovat interiér. Já mám super škrabadlo za 1.350,-Kč, z ostatních hraček jsou dobré  střapce uvázané na tyčce, kočka z toho doslova šílí radostí a stojí asi 30,-Kč.

Mikročip, přibližně 600,-Kč

Europass: 480,-Kč. je to v podstatě očkovací průkaz

Běžné náklady na chov:

Jídlo: používám superpremiové granule (měsíčně vyjdou asi na 100,-Kč) a hovězí (rybí, drůbeží) maso cca za 150,-Kč měsíčně. Sem tam mlsku, např. tuňákovou konzervu, mlíčko se sníženým obsahem laktózy, vejce, vitamíny  odhadem 50,-Kč měsíčně.  Osobně si myslím, že kapsičky a konzervy kočkám neprospívají, minimálně po několika letech na konzervách (a vyjdou mnohem dráž než granule) bude kočka tlustá a bude mít potíže s chrupem. Ale všeho s mírou i tzv. zdravé stravy, moje kočka je konzervativní a jí jen to, co jí naučil původní chovatel, když byla maličkým koťátkem. Např. si nevezme  játra, což je něco, po čem obvykle kočky hodně touží nebo při pokusu přejít na BARF (doma připravená čerstvá strava) to kočka odmítla.

Kočičí tráva- kočka pokud žije v bytě jí neustále  potřebuje. Mně se nepodařilo jí vypěstovat ze semínek a tak jí kupuji - cca 70,-Kč na tři měsíce. Doporučuji pořiďte si jich víc, než je nestačí zlikvidovat  tráva doroste.

Stelivo- je to na vás, kupuji takové voňavé za 105,-Kč na 3 měsíce, ale třeba v Penny Marketu mají za 60,-Kč neparfemované a vydrží asi 3 týdny. Hlavně kočičce neměňte značku steliva najednou, ale velmi zvolna. A i při vymývání záchodku nechte trochu použitého steliva v novém kočkolitu. Uvědomte si, že kočka se řídí pachy, majitelé dvou koček  potvrdí zkušenost, že když jednu vzali k veterináři např. na kastraci, tak jí po návratu (ten samý den!) kočka nepoznala, protože desinfekce použitá u veterináře přebila původní pach kočky.

Veterinář: pokud je kočka zdravá, očkování/nepovinné/  a odčervování /nepovinné/ Vás vyjde tak na 300 až 800,-Kč ročně, kastrace by měla u kocourů být dostupná do 1000,-Kč, u koček do 2.500,-Kč.

Pokud kočka onemocní, nejen že z toho všichni budete moc smutní, ale léčení a návštěvy veterináře nejsou levnou záležitostí. Jestliže by Váš rodinný rozpočet zruinovalo 3000,-Kč tak nevím, zda je kočka pro Vás vhodnou volbou domácího mazlíčka.

Shrnutí: Na stránkách útulku Toulavé tlapky je uvedeno, že náklady na kočku jsou cca 1.000,-Kč měsíčně, jako informace pro zájemce. Já, pokud do toho nezapočítám náklady spojené s tím, že kočička je chovná (výstavy, testování, suma za chovného kocoura atp...), tak mi to vychází na 300,- až 500-Kč měsíčně včetně očkování. A to jí dost dopřáváme, nejdražší jsou hovězí a tuňák. Pokud se rozhodnete pro chov, počítejte  s náklady na uchovnění, ch. kocoura, testování, založení ch. stanice cca 30.000,-50.000,-Kč.

Ale kočka za to stojí...

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kočička

(Nikola Majová, 14. 1. 2014 11:09)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,zda plánujete nyní kotátka a zajímá mě cena. Případně víte o někom,kdo plánuje na jaře malé kornyšky? Klidně i SK či PL (jsme z Ostravy).Díky,Majová