Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočičky bývají velmi konzervativní co se stravy týká a přesvědčit kočičku, aby do svého jídelníčku zařadila něco nového, bývá úkol podobný zdolání Mont Everestu.

Kočička pro dobrou kondici potřebuje kvalitní stravu, velmi rozdílnou od stravy lidské.  Ideální by byl BARF (přirozená strava-zkratka znamená znovu zrozen pro syrové krmení), ale nemyslím si, že to někdo zvládá. ( http://www.baron.cz/kocka/prirodni-lekarna/clanky/vyziva-kocky-jidelnicek-prirozene-syrove-stravy/i-0 )

Zde předkládám svoje zkušenosti, eventuálně zkušenosti a rady ostatních chovatelů.

Upozorňuji, že mám čistě bytovou kočku, která si nikde nemá možnost nic ulovit. I když od té doby co jí máme, jsem doma  nenarazila na jediného broučka, pavouka, nebo mravence.

Druh stravy:

Jednodenní kuřata: dle literatury je to pro kočku nejvýživnější strava, doporučují kuře několik dní přemrazit a poté v celku včetně peří, zobáku nožiček atp. dát kočce. Kuřata nejsou drahá, trochu obtížnější je sehnat dodavatele (musíte pro to jezdit do drůbežárny) a obvykle se prodávají po velkých baleních (20kg apod.) Bohužel moje kočka to odmítla jíst -měla jsem štěstí na předsedkyni chov. organizace, kde jsem členkou, která mi několik kuřat věnovala na odzkoušení, tudíž jsem to pak nemusela vyhazovat.

Hovězí maso: vždy podávejte přemrazené (zadní), zabijete tím případné tasemnice a svalovce (někdo doporučuje přemrazit 48 hodin, někdo až týden - a nikde jsem nenašla kolik stupňů je dostačující, já dávám tedy přemrazit týden a v mrazáku mám -17°C a nikdy nebyl problém). Dávám ho kočce večer a ráno najdu obvykle prázdnou misku, kočka není pes a nevrhne se na maso hned, spíše si maso pečlivě očichá a pak velmi elegantně kouše. Dávám jí větší kusy - jako do guláše.   Kočka je zvyklá dostat vždy večer syrové maso, pokud tak neučiním dost mi vynadá.

Kuřecí, krůtí, králičí a rybí maso:  kočička ho někdy sní, jindy ne. Jediné co se mi podařilo odhalit, je, že nikdy nepozře křehčené maso - což je zejména často u krůtího masa. Myslím, že je to zbytečná chemie i pro člověka. Třeba kapra, lososa sní, ale pangas, nebo tresku ne.

Vepřové maso: pro kočku nevhodné, příliš tuku v poměru k bílkovin,dále možnost smrtelné nákazy  Aujezskyho chorobou (info na:  http://www.ifauna.cz/clanky/clanek.php?id=1954&rubrika=8).  V ČR se vepřů nevyskytuje, ovšem když vidím, že u brambor je země původu Egypt. proč by se sem nemohlo dovážet vepřové z Mexika - na balení to nepíší, ale hovězí je tady běžně z Jižní Ameriky.

Vnitřnosti: bohužel moje kočka je nejí i když jsem jí zamíchala do svaloviny - svalovinu snědla a vnitřnosti zůstaly.

Vejce: podle BARF (tj. krmení přirozenou stravou) se kočce můžou dávat vejce syrová celá včetně skořápky. Toho bych se bála. Moje kočka nejí vejce v žádné variantě (vařená ani syrová). Podařilo se mi jí oblafnout, zamíchala jsem žloutek do šlehačky, kterou má ráda. Domnívám se, že žloutek je pro kočku moc důležitý, ale ani nevím proč. Kupodivu jsem zjistila při obalování řízků, že jí chutná, když zamíchám žloutek s bílkem dohromady, ale s bílkem opatrně, zabraňuje vstřebávání některých důležitých látek.

Granule:  Kočička na ně byla zvyklá od původního chovatele - dával jí prémiové K9, ovšem na jedné výstavě mi věnovali superprémiové a kočka už se mi k "obyčejným" prémiovým nevrátila.  Myslím že vše co se prodává s názvem superpremiová jsou dobrá krmiva, záleží co kočce víc vyhovuje.  Granule střídám (zatím jsme měli Hills, Acanu, Orijen, Perfect fit, Royal Canin, Biomil, Pro Plan), všechno bylo OK. Sledujte složení, na prvním místě musí být uvedeno maso, pokud složení začíná obiloviny (např.u granulí Whiskas a Friskies), v tom případě se nejedná o superpremiové krmivo.

Složení dost hlídám, před objednávkou kontroluji zejména obsah bílkovin - zda jsou živočišného původu (levněší bílkoviny rostliného původu nejsou pro kočku dobře stravitelné), dále pšenice - je to  jen plnivo  kočku zbytečně zatěžuje. A obsah soli -skrytě tam uvádějí chlorid sodný, nebo rovnou NaCl, asi sůl dávají kvůli konzervaci, kočce škodí na ledviny. Pozor některé firmy mají krmiva různé kvality, např Royal Canin má řadu, kde jsou bílkoviny jen živočišného původu a řadu, kde jsou i rostliného původu, zatím jsem nenašla krmivo, které by bylo ve všech ohledech dokonalé, i proto je dobré granule střídat, né denně, ale např. po spotřebování dvoukilového balení přejít na jinou značku.

Zde uvádím čistě můj názor na kvalitu jednotlivých granulí.

Hill's,  doporučuji  kvalitní granule, obsahují ale pšenici

Hill's nature Best,  doporučuji velmi kvalitní granule, jedno z mála krmiv, které neobsahuje pšenici,  zcela zbytečně mají použito barvivo pro různé barvy granulek, líbí se mi tvar granulí.      

Iams, kvalitní granule, obahují ale pšenici, nemám zkušenost, posuzuji pouze složení

Royal Canin, doporučuji, kvalitní granule, obsahují ale pšenici

Royal Canin Pure feline, doporučuji velmi kvalitní granule, velké plus je, že neobsahuje bílkoviny rostliného původu, ovšem obsahuje pšenici. Používám z této řady granule s názvem pro krásku - obsahují brutnákový olej a zdá se mi, že po něm má moje kočka lepší srst.

Royal Canin Queen, doporučuji, kvalitní granule určené pro březí a kojící, obsahují ale pšenici. Kočička jim dávala přednost před všemi ostatními druhy granulí - koupila jsem jí je na konci těhotenství a při kojení.  Jsou to nejdražší granule.

 

Acana, velmi kvalitní granule, podle složení by se mělo jednat o skoro nejkvalitnější granule na našem trhu.

Orijen, doporučuji podle složení velmi kvalitní krmivo, lepší než  Acana. Kočce dřív nechutnalo, a teď jsem ho zkusmo  koupila v Zoofastu a najednou jí chutná, v Zoofastu a Zoohitu mají toto krmivo s jiným složením, než se prodává na českých webech, tak to je asi tím. Globální firmy mají pro každou zemi jinou "politiku" . 

Arden Grande, doporučuji, velmi kvalitní krmivo. Velké plus je, že neobsahuje pšenici a bílkoviny jsou pouze živočišného původu.   

Biomil, doporučuji, kvalitní krmivo, obsahuje ale pšenici     

Perfect Fit doporučji, jako krmivo je uváděno např v Zoohitu mezi  krmivy nejnižší kvality jako Whiskas, ale  obsahem masa předčí např. Pro Plan, nebo Hill´s který tam uvádějí jako jedno z nejlepších krmiv, každopádně kočce chutnal. Neobsahuje pšenici.

 

Pro Plan, spíše doporučuji, ale nijak zvlášť i když sice patří mezi superpemiové krmivo, zaráží mně nízký obsah masa, obsahuje pšenici. 

K 9doporučuji jedná se premiové krmivo až superpremiové krmivo , vhodné tam, kde hledají levnější slušné krmivo (útulky, chovatel, který si nemůže dovolit superpremiovku, nebo krmí granulemi doplňkově a kočka si může nachytat venku, nebo dostává jako hlavní jídlo syrovou stravu)

 Animoda, Whiskas, Friskies nedoporučuji dle složení se nejedná ani o prémiové  krmivo.

Leonardo doporučji - podle složení se jedná o velmi kvalitní krmivo, neobsahuje pšenici a má nejvyšší obsah bílkovin ze všech granulí, které jsem zatím vyzkoušela. Složením na úrovni kvality Acany, ale kočce víc chutná.

Brit care doporučuji, kočce chutnal. Složení jsem nezkoumala - v posledním vrhu byla jedna kočička, která odmítala granule, tak jsem koupila několik druhů kotěcích  granulí a všechny jsem je nasypala vedle sebe do mističek - a to Leonardo, Pro Plan, Almo nature, Brit care a Royal Canin Queen. Nejmíň chutnal Pro Plan a Almo nature. Ovšem kočička si nevzala ani z jedné mističky, zato ostatní koťata to splácala a ten smrad v záchodku nebyl zrovna příjemný.

 Granule nedávejte nikdy hladové kočce - mohla by se jich rychle najíst, což je u granulí problém-v trávicí soustavě nabobtnají a kočka je pak obvykle vyzvrací. Pokud by kočka byla hladová dejte jí napřed maso-třeba z konzervy. Dejte jí misku s vodou ke stále dispozici a granule nechte rovněž stále k dispozici. Když kočka nebude hladová nepřecpe se jimi.

Ještě přilepšuji kočice granulkami GIPET-trávou v granulkách, taurinem, v granulích je sice taurin uveden, ale z důvodu tepelného zpracování (tzv, pečení)  není zde přítomen v dostatečním množství a kvalitě. Případný přebytek taurinu kočka vylouří močí, nehrozí předávkování.

Kočička si nechá čistit oči, uši bez problémů, ale pokusy o čištění zubů ztroskotaly na nepřekonatelném odporu, proto jí dávám doplněk stravy pro zdravější zuby a dásně Plaque Off .  O výsledku budu informovat v roce 2020, to bud kočičce 12.

Konzervy a kapsičky: já je nedoporučuji jako každodenní jídlo. Pokud se začtete do výživových tabulek, zjistíte, že oproti granulím jsou výrazně dražší a měkké maso kočce časem způsobí problémy se zuby. Konzervy a kapsičky já téměř nepoužívám - pokud Vaší kočičce něco z kapsiček, paštiček, nebo konzerv moc chutná dávejte jí to jako malé zpestření stravy, nikoliv jako jedinou, nebo hlavní výživu.

Mléko: kupujeme mléko se sníženým obsahem Laktózy Whiskas - ohromně kočce chutná. Když jsme měli koťata zkusila jsem rozpustné mléko pro koťata, ale nikomu to nechutnalo (ani kočce, ani koťatům). Mléko Whiskas jsme dávali, když byla kočka těhotná a kojila. Teď jí ho dáváme protože jí dáme co jí na očích vidíme, ale jen tak jednu polévkovou lžíci denně a chystáme se to zrušit.

Jogurt: ač mi ho původní chovatel  a Vet nedoporučil, mojí kočičce moc chutná. Dávám jí tučný bílý jogurt asi dvě čajové lžičky týdně. Dávala jsem jí ho kdysi každé ráno do misky, ale kočičce pak hrozně páchla stolice-jak mi vet vysvětlil, bylo to tím, že je to pro kočku špatně stravitelné. Skutečně po vysazení každodenního podávání  se to upravilo.

Tráva: kupuji v květináči něco pod označením kočičí tráva - je to druh papirusu, papyru, bambusu - přesně nevím  (latinsky Cyperus zumula) Ještě jí kupuji šáchor což je taky druh papyrusu  (lat. Cyperus involucratus). Mám čtyři květináče a kočka to nestačí zlikvidovat -pořád to dorůstá. To co jsem vypěstovala ze semínek koupených ve zverimexu pod názvem kočičí tráva připomínalo obilí a kočka si toho ani nevšimla.

Ostatní: Občas dáme kočičce něco takzvaně od stolu. Většinou to jen očichá a nechá být. Rozezná kvalitní uzeninu od té, kde převažuje soja a další náhražky, to znamená, že  žere jedině nejdražší šunku (na obalu je uvedeno více než 75%masa). Občas si lízne tvarohu, nebo když zapomeneme mléko na stole tak se jde napít, kozí mléko jí chutná víc než kravské.  Kočička nás odnaučila nechat na stole např. namazaný chleba se šunkou (hádejte co nám nechala). Nebo kafe se šlehačkou.

Nikdy kočice nedávejte sladkosti,škodí jí to, čokoláda je pro kočky dokonce toxická. Pokud kočička sní  čtvereček čokolády nic se jí nestane, nebezpečné by to bylo pokud by se hladová kočka čokoládou opravdu najedla.
Dále nedávejte kočce rozinky, hroznové víno, cibuli, česnek, rajčata, kávu, černý čaj.
Berme v úvahu, že toxickými se tyto potraviny stávají při pozření většího množství; takže špetka  otravu nezpůsobí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Syrova vyziva pro kocky

(Alexandra, 11. 9. 2012 4:35)

Vas pristup k chovani kocek je fantasticky !! A moc vam za to dekuji, byt pozitivnim prikladem pro vsechny co to chteji delat dobre.
Sama mam tri kocky, nevybrala jsem si je , oni nasli mne ! Zachranila jsem je pred stradanim venku za jakehokoli pocasi, bez pomoci. Kocici maminka s kotatkem prisla po tom, co jsem zacala krmit venku napul divokeho kocoura, ktery byl velice plachy. Nikdy jsem nevidela kocku jist jako hladoveho psa, jako tu maminku te male kocicky. Po velice kratkem case jsem zjistila proc, byla zase tehotna. Kolemjdouci lidi se ji smali, jak je hubena. Jednoho dne mi prinesla dve kouzelny kotatka, stribrny s modryma ocima. Snadno jsem jim nasla dobry domov a odnesla ji i jeji malou holcicku s prvniho vrhu (byla mlada vidala jsem ji tam uz jako kote) k doktorovi jim udelat operaci aby se nerozmnozovaly dal. Jsou obe tribarevne se stavbou tela jako Siamske kocky. Vysoka stihla dlouhy nos.
Odstehovala jsem se a vzala si je sebou. Po nekolik mesicu jsem se snazila chytit do klece toho zrzaveho kocoura. Vypadalo to beznadejne. Az jednou, vlez do klece a bylo to. Byl na tom moc spatne. Doktor mu udelal operaci, dala jsem ho doma do velike pohodlne klece a zacala ho krmit syrovym masem (ted uz je z klece venku a dokonce chodi ven na zahradu a porad se drzi blizko domu, ziji na venkove idealni pro kocky !!)a vsim co k tomu patri a tak jsem u toho proc vam vlastne pisi a to je syrova vyziva kocek !!! Zazrak !
Vsechny moje tri kocky se zacaly zotavovat. Kocour v kleci spal jako parez kdyz se dobre najedl, zdraveho jidla, prestal tak strasne zapachat, jeho moc a jeho dech. Kde cura pouzivam naturalni granule udelane ze drevenych pilin, svele, nikdo nevi ze mam doma tri kocky. Vetsinou ale curaji ted venku. Nekupuji jen tak nejake syrove maso ale s dobre zivenych zvirat, nejlepe organicky chovanych a zivenych travou, ne granulema nebo kukurici. Ziji uz 26let v USA, kde mame spec. obchody, kde je vsechno organicke (bio) a nejlepsi kvalita. Bezne obchody jsou hrozny i pro ty kocky ale bohuzel vetsina lidi tam nakupuje protoze jsou lacinejsi.
Taky jsem hledala na internetu jak to vlastne delat, kdyz chci kocky ktrmit jen syrovym. Po case jsem nasla doslova skvelou webside www.rawfedcats.org/ , nebo jdete na www.google.com a napiste tam "Raw fed cats". Stejna vec. Opravdu jedna z nejlepsich webs. co jsem nasla, velice strucne, jednoduse a k veci, jak to vlastne vsechno delat. Obrazy treba kocky krmene syrovym a jeji zuby a zuby kocky co ji jenom granule. Uvidite ten rozdil !!! (Bohuzel je to v anglictine)
Vratim se sem jeste jednou a napisi hezky cesky jak krmit kocky syrovou stravou, ktera je pro ne to NEJLEPSI a tim nejednodussim zpusobem. Jenom jednu vec zatim bych chtela napsat ted ! Jenom NE granule, dobre firmy nebo spatne, vsechno je to spatne ! Krmeni je silne vysusene a zahrate na obrovsky vysokou teplotu a kocka nikdy nevypije tolik vody aby ji vynahradila a tim je silne dehydrovana a po nekolika letech muze mit znicene ledviny, coz je smrtelne a velice bolestive.
Tak zatim zkoncim a zase priste jen o vyzive kocek i proc jim davat syrove vejce a mnoho jineho.

Re: Syrova vyziva pro kocky

(ve.terezie@seznam.cz, 21. 4. 2014 11:21)

syrovy žloutek nevadi,ale bílek jen tepelně zpracovany.v syrovém je latka,která niči biotin,který kočka potřebuje.Vařený nebo vaječina už nevadi. S pozdravem V.

Re: Syrova vyziva pro kocky

(Ivana, 13. 12. 2014 11:21)

Vám, hlavně patří díky za to, že jste se postarala o opuštěné kočičáky (taky jich mám doma několik posbíraných z ulice). I já mám zkušenosti s tím, že většina lidí projde i kolem těch zraněných lhostejně.
Jinak, co se krmení týče, ty moje zmlsané preferují granule Royal Canin, občas kapsičku Wiskas a jako zvláštní pochoutku mají občas syrové kuřecí.

Kauza Orien v Austrálii

(David, 6. 8. 2011 0:36)

Prostudoval jsem na internetu všechno, co se o zmíněné kauze údajné úmrtnosti koček krmené Orienem dalo. Orienu bylo jednoznačně ublíženo – navíc stejné šarže tohoto krmiva šli i do jiných koutů Austrálie (ne jen do Sydney) a dokonce jiných zemí. Zde je článek v češtině, který to dobře shrnuje: http://www.best4dog.eu/spickovakrmiva/3-Zajimave-cteni/14-Orijen Nejsem propagátorem Orienu – výrobek není na trhu dlouho a existuje málo recenzí, ovšem zatím to vypadá, že by mohl doslova nastartovat éru granulí nové mnohem lepší kvality – uvidíme.

Re: Kauza Orien v Austrálii

(Autorka článku , 14. 1. 2013 23:19)

Díky moc, taky jsem se tedy začetla a zkusila jsem koupit Orijen v zahraničním e-shopu, a článek jsem opravila.

Pro Jarmilu

(Majitelka stránek, 15. 7. 2011 22:49)

Oboje - jak Acana tak Arden jsou složením kvalitnější než Royal Canin, Ale i tak je Royal Canin výborná volba - kočky ho obvykle milují. Pokud má ráda Royal Canin zkuste tu řadu pure feline - já jsem s touto řadou spokojená, střídám ho s Leonardem
Pro kastrátku je asi nejlepší Royal Canin Pure Feline Pro ideální váhu.

Dotaz

(Jarmila Tomanová, 11. 7. 2011 10:28)

Chci se zeptat, zada granule Acana, nebo Arden grande jsou vhodné pro kastrované kočky. Mám kočičku britku, je jí jeden rok. Dávám ji Royal canin pro kastráty, chutná ji, nemá problém, ale chtěla bych zkusit i jiné. Děkuji za odpověď.

BRIT granule

(majitelka stránek, 5. 3. 2011 22:10)

Rovněž se domnívám, že Brit jsou složením v pohodě. Měla jsem kotěcí a řekla bych, že po nich trochu víc páchne stolice, což vzhledemk tomu, že mám záchůdek v obýváku, kde i spím, tak už v nich nebudu pokračovat.
Dost jsem se složením granulí zabývala dřív a dospěla jsem k Leonardu a Royal Canin - ale pozor řada pure feline. K tomu večer syrové maso.

BRIT granule

(mia, 5. 3. 2011 21:55)

mohu se zeptat co granule znacky Brit? byly mi doporuceny jako zlaty stred.)

Animoda

(Majitelka stránek, 13. 12. 2010 20:10)

na té stránce jsou jen moje názory, jiní lidé mohou mít názor a zkušenost na krmivo úplně jinou. Teď krmím granulemi Leonardem a RC Queen. Dobrou zkušenost mám i s RC Pure Feline. Nedoporučuji dávat kočce granule jako jediné krmivo.
Animoda konzervy neznám, moje kočka jí pouze Shinny cat a Almo nature s tuňákem. Zkouším BARF, ale jen tak napůl s granulemi.

Animonda

(Jana, 12. 12. 2010 22:08)

Ještě poznámka - u nás se nejednalo o granule, ale konzervy.

Animonda

(Jana, 12. 12. 2010 22:05)

Docela jste mě zarazila poznámkou, že nedoporučujete krmit značkou Animonda. Setkala jsem se s tím, že je prezentováno jako prémiové krmivo a co se týká složení, co vám v něm připadá jako nedostatečné? Krmila jsem touto značkou kocoura a docela jste mě vyděsila. Za odpověď díky.

BARF

(Marta, 10. 9. 2010 12:54)

Ano máte pravdu, často je problém mačičky na BARF naučiť. Moje zmenu privítali s nadšením, ale je to individuálne. Ak by ste mali záujem o BARF a poradíte si s AJ tak by som chcela odporučiť tieto zdroje ako základ: www.catinfo.org, knihu od Iana Billinghursta: The Barf Diet: For Cats and Dogs a v češtine fantastická kniha zďaleka nie len o homeopatii od Dona Hamiltona: Homeopaticka lecba psu a kocek a kniha od Richarda Pitcairna:Prirodni medicina pro psy a kocky.
Ja sa snažím načítať čo najviac, niekedy nie sú názory na určité potraviny rovnaké.
Ak by ste sa chceli niečo prípadne opýtať tak kľudne na matasimek@centrum.sk. Nie som žiadny odborník, ale myslím si, že kŕmim dobre a kocúrikovia sú vo výbornej kondícií. Chystám sa ešte na rozbor krvi, či máme všetky hodnoty ako majú byť.
veľa zdaru :)
A ešte niečo, vyhladovanie by som ani ja neriskovala, to nie je dobrá cesta.

Barf

(Autorka článku, 9. 9. 2010 21:34)

Marto, já BARF zkoušela, ale kočka kromě syrového hovězího a syrových vajec vše ostatní odmítla, kromě svaloviny z masa nic nejí. Je pravda, že jsem jí nikdy nenechala vyhladovět. Teď čekáme koťata, zkusím je naučit na BARF, uvidíme, zda to zvládnu.

BARF

(Marta, 9. 9. 2010 16:08)

Dobrý deň,

ja mám dvoch kocúrikov Devon rexíkov a kŕmim ich BARFom. Nie je to žiadny problém. Treba si ale načítať veľa zdrojov, ktoré si niekedy v niečom aj odporujú. Moj názor je, že granulky sú pre mačky stravou vyslovene nevhodnou.

Dávka

(Autorka článku, 5. 10. 2009 20:57)

Nevím, mám kočičku indoor. A navíc hodně malé plemeno.

Dávka

(Ancek, 5. 10. 2009 20:27)

Jaká je dení dávka krmiva pro kočku, která žije outdoor ... děkuji